Zadanie I: Muzyczne ilustracje
Dźwiękowisko to cykl muzycznych bajek, które znajdą Państwa na YouTube (poniżej) oraz na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.
Po wysłuchaniu słuchowisk zapraszamy do zajęć z wykorzystaniem posiadanych przez Państwa materiałów edukacyjnych.
W pudełku znajdują się ilustracje przedstawiające historie opowiedziane w Dźwiękowisku. Po odsłuchaniu jednej z bajek można zaprezentować dzieciom wszystkie plakaty i poprosić o wskazanie ilustracji, która przedstawia wysłuchaną bajkę.
Warto porozmawiać z dziećmi o postaciach występujących na obrazku utrwalając tym samym nazwy instrumentów, ich budowę i charakterystyczne cechy.
Zadanie II: Kolorowe melodie
Wyjmij żetony z opakowania, ich ilość odpowiada ilości dźwięków w poniższych melodiach. Można poprosić dzieci o posegregowanie żetonów kolorystycznie, nazywając przy tym kolejne dźwięki.
Według kolorowego wzoru oraz nazw dźwięków ułóż:
- Gamę C-dur
2. Wlazł kotek na płotek
3. Panie Janie
Żetony można układać wspólnie na dużej płaskiej powierzchni, po ułożeniu całości polecamy zaśpiewać każdą ze znanych melodii wskazując palcem na kolejne dźwięki.
Żetony warto układać w kształcie linii melodycznej: wyższe dźwięki – wyżej ułożony żeton, niższe dźwięki – niżej ułożony żeton. W ten sposób realnie wskazuje się zmiany wysokości dźwięków i przebieg melodii.
Zadanie III: Karty rytmiczne
Na kartach znajdują się schematy rytmiczne, które można wykonać pracując całym ciałem. Wszystkie ruchy wykonujemy w rytmie „na 4” czyli licząc do czterech.
Po utrwaleniu z dziećmi wszystkich ruchów z kart (początkowo ćwiczymy jedną kartę kilkakrotnie) należy ułożyć stworzoną samodzielnie sekwencję kart i wykonać choreografię. Powinno się zadbać, by tempo wykonywania zadania nie było ani zbyt wolne (wtedy ruchy mogą przestać być miarowe), ani zbyt szybkie (trudność w nadążeniu za wykonywaniem układu). Przed rozpoczęciem zadania należy naliczyć co najmniej jeden raz do czterech, by cała grupa wyczuła odpowiednio tempo ćwiczenia.
Poniżej można obejrzeć jak poprawnie wykonywać ruchy zaznaczone na kartach, oraz przykładową sekwencję ruchową.
Zadanie IV: Muzyczne domino
Na kartach domino znajdują się różne rodzaje artykulacji. Każdy z nich można przeczytać i nazwać, spróbować zgadnąć jak brzmi dźwięk wykonywany w danej artykulacji. Poniżej można znaleźć realne przykłady dźwięków w artykulacjach pojawiających się na kartach:
Po ułożeniu domo w ciągu można zaprosić dzieci do ruchowej zabawy i odczytywać z ułożonych kart instrukcje ruchowe wykonując je.
Zadanie V: Karty instrumentalne
To proste zadanie polegające na przyporządkowaniu nazw instrumentów do odpowiedniej ilustracji. Przy układaniu kart dobrze jest utrwalać nazwy instrumentów powtarzając je kilkakrotnie.
Po odpowiednim ułożeniu można omówić dokładniej instrumenty znajdujące się na obrazku skupiając się na ich budowie.
Przykładowe pytania:
-do jakiej grupy należy ten instrument: instrumentów strunowych, dętych czy może perkusyjnych?
-który z instrumentów posiada struny/membranę/klawisze?
-w jaki sposób wydobywa się z niego dźwięk: uderzając, dmuchając, pocierając?
-który z instrumentów zbudowany jest z drewna/z metalu?
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych Miasta Wrocław (www.wroclaw.pl)