Sztuka dostępna

W ramach projektu Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra – Dostępność + Fundacja stworzyła zestaw narzędzi służący poprawie dostępu do sztuki dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami rozwoju.

Projekt polegał na stworzeniu metody tworzenia sztuki dla dzieci z niepełnosprawnościami, na którą składają się wypracowanie rozwiązań technologicznych, które ułatwiają dostęp do udziału w wydarzeniu dzieciom ze szczególnymi potrzebami oraz wypracowanie rozwiązań w pracy warsztatowo-artystycznej z dzieckiem z niepełnosprawnością. 

Realizacja projektu dokonuje się we współpracy z Inkubator Wielkich Jutra – Dostępność +.

 

Efektem projektu jest podręcznik Sztuka dostępna, do pobrania po kliknięciu przycisku:

W książce dzielimy się naszym doświadczeniem o tworzeniu sztuki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Znajdują się tam m.in.: opis tworzenia wydarzeń artystycznych od strony organizacyjnej, sposoby pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami i zaburzeniami, użycie pomocnej technologii oraz inne cenne wskazówki jak przybliżać do sztuki tych, którzy mają do niej utrudniony dostęp, a jednocześnie tak bardzo potrzebują obcowania z nią.

W październiku 2020 roku 25 dzieci z niepełnosprawnością wzrokową, umysłową w stopniu lekkim i umiarkowanym, zespołem Downa oraz ze spektrum autyzmu wzięły udział w przedstawieniu Róża wiatrów oraz opisały w formie ankiet swoje wrażenia z obecności na tym wydarzeniu. To pozwoliło nam zbadać jak udział w spektaklu tworzonym według metody stworzonej specjalnie na potrzeby osób, których postrzeganie rzeczywistości jest szczególne, wpływa na młodego odbiorcę.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, na temat realizacji spektaklu intermedialnego dla dzieci z niepełnosprawnościami i zaburzeniami.

 

30.09.2022 roku o godzinie 11.00 w przestrzeni galeryjnej Impartu (ul. Mazowiecka 17, Wrocław)

 zaprezentujemy spektakl Róża wiatrów z udziałem publiczności dziecięcej oraz zaproszonych gości.

W ramach spotkania odbędzie się również krótka prezentacja na temat Sztuki dostępnej.

Wstęp bezpłatny.

Zapraszamy do wzięcia udziału! 

Fundacja Sztuka Forma 

ul. Ruska 46a/408

50-079 Wrocław

KRS: 0000512398

 

Zadzwoń

+48 669 007 164

Napisz

kontakt@fundacjasf.org

Skip to content